{
>Właśnie wtedy VPN okazuje się bardzo przydatny, ponieważ przekierowuje ruch internetowy do specjalnie skonfigurowanego serwera VPN, ukrywając adres IP użytkownika i szyfrując wszystkie wysyłane i odbierane dane. Zaszyfrowane dane są niemożliwe do odczytania przez podmioty, które je przechwycą.
Weźmy pod uwagę publiczne sieci Wi-Fi, na przykład w kawiarni lub na lotnisku. Zazwyczaj łączymy się z nimi bez zastanowienia, ale czy wiemy, kto ma dostęp do danych przesyłanych przez łącza tego typu? Czy mamy pewność, że jest to legalny hotspot, a nie serwis udostępniony przez przestępcę próbującego przechwycić dane osobowe? Dotyczy to haseł, danych konta bankowego, numerów kart kredytowych i wszystkich innych prywatnych danych przesyłanych w trakcie każdego połączenia z Internetem. Po włączeniu usługi VPN, wszystkie dane są przesyłane przez zaszyfrowany tunel, który uniemożliwia dostęp do danych osobowych osobom niepowołanym. Oznacza to, że nawet gdyby cyberprzestępca przechwycił dane użytkownika, nie będzie w stanie ich odszyfrować.
Połączenie z Internetem nie jest w żaden sposób zabezpieczone bez VPN. Dostawca usług internetowych, pracodawca, router Wi-Fi w kawiarni i każdy pośredniczący serwer, a nawet niepowołana osoba dysponująca odpowiednimi urządzeniami może uzyskać dostęp do danych użytkownika, po czym może je zapisać i korzystać z nich w nieupoważniony sposób. Organy administracji państwowej mogą monitorować aktywność obywateli w Internecie i udostępniać zachowane metadane innym podmiotom, także w ramach międzynarodowych porozumień pomiędzy agencjami wywiadowczymi. Podmioty i serwisy zewnętrzne mogą wykorzystać adres IP użytkownika związany z lokalizacją geograficzną do ustalania różnych cen lub do wyświetlania natarczywych reklam. VPN zabezpiecza użytkownika przez szyfrowanie danych i ochronę adresu IP. Dostawca usług internetowych nie wie, do których stron użytkownik uzyskuje dostęp, ponieważ cały ruch danych jest przekierowany przez serwer VPN. Oznacza to, że gromadzenie metadanych użytkownika i informacji o historii przeglądanych stron nie jest już możliwe.
Wiele krajów na świecie ogranicza dostęp do różnych typów treści dostępnych w Internecie. Nawet serwisy społecznościowe, gry i komunikatory – w tym również Google – nie są wolne od cenzury. Ponadto wiele placówek naukowych, firm i instytucji publicznych stosuje w różnych celach zapory sieciowe ograniczające dostęp do stron internetowych. Ich celem ma być zwiększenie wydajności pracy lub ograniczenie dostępu do niestosownych treści.
Nasza sieć VPN wykorzystuje silne 256-bitowe szyfrowanie w celu ochrony Twoich danych przed wścibskimi oczyma. Przeglądaj swobodnie sieć z hotspotów Wi-Fi wiedząc, że nikt nie będzie w stanie Cię namierzyć albo monitorować. Strony i serwisy internetowe uniemożliwiają dostęp niektórym użytkownikom na podstawie ich adresu IP. Adres IP wskazuje na państwo, z którego łączy się dany użytkownik, co oznacza, że podlega on wszystkim ograniczeniom obowiązującym w danym państwie. Korzystanie z serwisu VPN umożliwia połączenie ze zdalnymi serwerami VPN, dzięki czemu adres IP wygląda tak, jakby użytkownik znajdował się w innym miejscu niż jest faktycznie. Zamiana adresu IP umożliwia korzystanie ze stron o ograniczonym dostępie oraz chroni jednocześnie dane osobowe użytkownika.
Odpowiedź na to pytanie może być bardzo złożona, ale główne powody korzystania z VPN to bezpieczeństwo i ochrona prywatnych danych. Korzystanie z VPN jest zalecane w następujących okolicznościach.
VPN jest bardzo przydatne podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, nawet jeżeli są one zabezpieczone hasłem, ponieważ publiczne hotspoty wiążą się z licznymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa danych. Istnieje wiele metod stosowanych przez hakerów do przechwytywania danych przesyłanych przez Internet, np. atak kryptologiczny typu MITM lub podsłuch Wi-Fi, służących do kradzieży haseł do banku i serwisów społecznościowych, plików i zdjęć. VPN umożliwia korzystanie z poczty elektronicznej i kont w mediach społecznościowych oraz dokonywanie transakcji bankowych i zakupy bez obawy nieprzyjemności związanych z utratą danych lub kradzieżą tożsamości.
Podczas podróży zagranicznych VPN umożliwia dostęp do usług, które mogą być niedostępne w danym kraju – np. w Chinach rząd blokuje dostęp do serwisów takich jak Facebook. Podczas wyjazdów do sąsiednich państw użytkownicy często tracą dostęp do niektórych serwisów przekazu strumieniowego, na które posiadają abonament. Brak możliwości dostępu do serwisów, za które użytkownik zapłacił, bywa bardzo frustrujący, ale problem ten może rozwiązać VPN. Umożliwia on zamianę adresu IP, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z Internetu tak, jakby użytkownik znajdował się w innym miejscu. Korzystając z serwera VPN w swoim kraju można również dodatkowo zabezpieczyć dostęp do ulubionych treści.
Korzystanie z VPN jest przydatne również przy korzystaniu z Internetu we własnym domu. Załóżmy, że chcemy kupić prezent dla kilkuletniego bratanka, ale nie chcemy dostawać tysiąca reklam zabawek dla dzieci przez następnych sześć miesięcy. A może musimy dowiedzieć się czegoś o szpitalach i klinikach, ale nie chcemy zwracać na to uwagi swojego pracodawcy. Osoby mieszkające w USA mogą nie życzyć sobie, aby historia przeglądanych przez nie stron została sprzedana przez ISP podmiotowi oferującemu najwyższą cenę. VPN szyfruje wszystkie dane użytkownika przesyłane przez Internet oraz zamienia adres IP, co powoduje, że ustalenie jego tożsamości jest niezwykle trudne. Dzięki temu korzystanie z Internetu nie pozostawia śladów, które mogłyby zostać wykorzystanie przez ISP i inne podmioty do przechwytywania danych.